اسامی ورزشکاران منتخب هفته

پیش دبستانی های نازنینم:

ریحانه عابدینی-سارا پرویز-دلسا اسعدی-مهزاد فرضی-پریا کریمی-آرینا حسینی

کلاس اولی های عزیزم:

سما پرویز-ساغر حبیبی-نهال ایلانلو-فاطیما محمدی-نازنین زهرا کلیانی

کلاس دومی های عزیزم:

هلنا اسحاقی-محیا محمد علیان-هلیا رحیمی-نازنین زهرا آبنار-بیتا صبری-نگارمشایخی-مهرسا یادگار-زینب محمدی شکیب-ماندانا علیپور.


ادامه مطلب...

تاثیر ورزش و تغذیه در بالا بردن سیستم ایمنی دفاع بدن


آیا ورزش و تغذیه سالم در عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند؟

دکترمحمدمهرتاش مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان کرمان در مورد نقش تغذیه و ورزش در عملکرد سیستم ایمنی بدن گفت: سیستم ایمنی بدن ما به‌طور گسترده به دو قسمت ذاتی و اکتسابی تقسیم می‌شود.
سیستم ایمنی ذاتی حفاظت طبیعی است که ما با آن متولد شده‌ایم و اولین خط دفاع بدن ما برای مبارزه با عفونت است.

سیستم ایمنی اکتسابی محافظتی است که در دوران زندگی ما به دست می‌آید، همان‌طور که در معرض بیماری قرارگرفته‌ایم یا از واکسیناسیون در برابر آنها محافظت می‌کنیم. سیستم اکتسابی ‌آنتی‌بادی‌ها را تولید می‌کند که برای از بین بردن عوامل مهاجم در بدن ضروری است.

تأثیر شیوه زندگی بر پاسخ سیستم ایمنی

مولکول‌های اصلی سیستم ایمنی شامل گره‌های لنفاوی، لوزه‌ها، طحال، مغز استخوان و تیموس هستند.
بسیاری از عوامل، از قبیل رژیم غذایی، ورزش و خواب، می‌توانند پاسخ ایمنی را تحت تأثیر قرار دهند.

هیچ رابطه مستقیم بین شیوه زندگی و پاسخ ایمنی افزایش‌یافته مشخص نشده است، اما محققان تأثیر عواملی مانند ورزش، رژیم غذایی و استرس بر پاسخ سیستم ایمنی را موردبررسی قرار داده‌اند.

بهترین چیزهایی که می‌توانید برای حفظ سیستم ایمنی بدن خود انجام دهید، استراتژی‌های زندگی سالم است که به‌کل بدن، ازجمله سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند شامل رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزی‌ها ، ورزش منظم، حفظ وزن سالم، ترک سیگار، خواب کافی، کاهش استرس است.

رژیم غذایی و سیستم ایمنی بدن

یک رژیم سالم و متعادل برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی مهم است.

ویتامین‌های A، C و D و مواد معدنی - ازجمله روی - نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند. اگر یک رژیم متعادل مصرف کنید، نیازی به مصرف مکمل این ویتامین‌ها و مواد معدنی نخواهید داشت و اضافه کردن آن به‌طور خاص به سیستم ایمنی بدن کمک نمی‌کند.

افراد مبتلابه سوءتغذیه بیشتر به عفونت مبتلا هستند و شواهدی وجود دارد که کمبود برخی از مواد مغذی می‌تواند پاسخ‌های ایمنی را تغییر دهد.

به‌عنوان‌مثال، کمبود روی - که ممکن است به بیماری‌های مزمن کمک کند -تأثیر منفی بر پاسخ سیستم ایمنی به التهاب در افراد مسن دارد.

مکمل‌های ویتامین D با تغییرات در عملکرد سیستم ایمنی ارتباط دارد. مصرف ویتامین D در دوران بارداری - زمانی که سیستم ایمنی بدن در فعالیت دائمی است - ممکن است سیستم ایمنی نوزادان را تغییر دهد به‌گونه‌ای که انها را از عفونت تنفسی و آسم محافظت کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین D سلول‌های T را فعال می‌کند، سلول های T سلول‌های سرطانی را شناسایی و به آن‌ها حمله می کنند.

همچنین در افراد مسن نیز، ویتامین D نیز به کاهش عفونت‌های تنفسی کمک می‌کند.

غذاهای مؤثر بر پاسخ ایمنی

مطالعات روی اینکه چگونه غذاهای خاص یا رژیم غذایی ممکن است بر پاسخ ایمنی تأثیر بگذارد، متمرکزشده‌اند.

فیبرهای محلول به ما کمک می‌کند سریع‌تر از عفونت رهایی یابیم.

رزوراترول که در انگور، زغال اخته و انگورسیاه یافت می‌شود یک انتی اکسیدان قوی بوده ودر بهبود سیستم ایمنی نقش دارد.

پروبیوتیک ها نیز می‌توانند با جلوگیری از اثرات نامطلوب آنتی‌بیوتیک‌ها، سیستم ایمنی بدن را آماده پاسخ به عفونت‌های جدید کنند.

روغن ماهی به افزایش فعالیت سلول B کمک می‌کند که می‌تواند برای کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، مفید باشد.

ورزش و سیستم ایمنی بدن

درست مثل خوردن یک رژیم سالم، فعالیت بدنی منظم به‌سلامت عمومی و بنابراین یک سیستم ایمنی سالم کمک می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که تنها ۲۰ دقیقه ورزش متوسط باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده است که به‌نوبه خود موجب پاسخ سلول‌های ضدالتهابی می‌شود.

ورزش باعث افزایش گردش خون کارآمد می‌شود که سلول‌های سیستم ایمنی بدن را در حال حرکت نگه می‌دارد تا بتوانند کار خود را به‌طور مؤثر انجام دهند.

محققان خاطرنشان کردند که یافته‌های آن‌ها برای افرادی که دارای بیماری‌های مزمن هستند ازجمله آرتریت و فیبرومالژیا و چاقی مفید است.

تحقیقات دیگر نشان داد که بهترین راه برای جلوگیری از تغییرات سیستم ایمنی بدن و کمک به بهبود بدن پس از ورزش شدید، مصرف کربوهیدرات‌ها در طول یا بعد از ورزش است.

نویسندگان معتقدند که بین ۳۰ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات در هر ساعت در فعالیت‌های بدنی می‌تواند به حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک کند.

سایر عوامل موثر به پاسخ سیستم ایمنی

دانشمندان علاوه بر رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، شواهدی از عوامل دیگر که ممکن است بر پاسخ سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، پیداکرده‌اند.

- محرومیت از خواب کافی ممکن است پاسخ سیستم ایمنی بدن و گردش خون را کاهش دهد.
- قرار گرفتن در معرض نور خورشید سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.
- یک مطالعه کشف کرد که پیش‌بینی یک رویداد خوشحال یا خنده‌دار باعث افزایش سطح اندورفین‌ها و هورمون‌های دیگر است که موجب آرامش می‌شود و برعکس استرس مزمن پاسخ سیستم ایمنی بدن و توانایی آن در مبارزه با بیماری را کاهش می دهد؛ بنابراین، کاهش استرس ممکن است به جلوگیری از عفونت و سایر اختلالات کمک کند.
- آواز خواندن به مدت ۱ ساعت به کاهش استرس، بهبود خلق‌وخو و افزایش سطح پروتئین‌های سیستم ایمنی در افراد مبتلابه سرطان و مراقبین آن‌ها کمک ‌کند.
- تنهایی نیز به‌عنوان یک عامل ایجادکننده استرس مشخص‌شده است که ممکن است بر سیستم ایمنی تأثیر بگذارد.

باوجودی که بسیاری از سؤالات درباره عملکرد سیستم ایمنی بدن همچنان ادامه دارد، واضح است که مصرف یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، داشتن خواب مناسب و کاهش استرس، نقش مثبتی برای حفظ عملکرد مطلوب سیستم ایمنی شما خواهد گذاشت.


ادامه مطلب...

فواید صبحانه خوردن در کودکان

صبحانه، بخشی مهمی از برنامه روزانه زندگی کودکان و نوجوانان است. پژوهش‌ها حاکی از آن است کودکانی که وعده صبحانه را جدی می گیرند سلامت روان بالاتر و وضعیت هوشی مطلوب‌تری دارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت، صبحانه و تاثیر آن بر کودکان و نوجوانان:

افزایش حافظه ( به ویژه حافظه کوتاه مدت)
خلاقیت
افزایش توان مقابله کودکان با چالش‌های زندگی روزانه
افزایش تمرکز و عملکرد بهتر کودکان در تکالیف درسی
عملکرد بهتر در خواندن، ریاضی و حل مساله
افزایش سرعت و دقت در بازیابی اطلاعات
توجه پیوسته و کاهش تحریک پذیری
کاهش مشکلات عاطفی و رفتاری
کاهش استرس و اضطراب
کاهش پرخاشگری
کنترل اشتها
وزن مناسب

محققان می گویند صبحانه سالم، نقش مهمی در جلوگیری از چاقی و ابتلا به دیابت ایفا می کند. خوردن یک صبحانه کامل و سالم مانع از افزایش ناگهانی قند خون می شود.در مطالعه انجام شده در دانشگاه سنت جرج لندن پژوهشگران دریافتند کودکانی که در بیشتر روزها و به طور منظم صبحانه نمی خورند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند.

این پژوهش بر روی 4116 نفر از کودکان دبستانی صورت گرفت، یافته ها نشان داد کودکانی که به طور منظم صبحانه نمی خورند و به این وعده غذایی چندان اهمیتی نمی دهند مقاومت بیشتری نسبت به انسولین نشان می دهند، همچنین کودکانی که در وعده صبحانه فیبر و غلات بیشتری مصرف می کنند در مقایسه با کودکانی که مواد غذایی دیگر نظیر بیسکویت، شکلات و ... را در این وعده مصرف می کنند مقاومت به انسولین کمتری دارند و نوسانات قند خونشان کمتر است.


ادامه مطلب...

اولین کارگاه تربیت بدنی

هفته تربیت بدنی گرامی باد

اولین کارگاه ورزش و تندرستی دبستان دخترانه نورفرهنگ در سال 99-98 به منظور ترویج فرهنگ زندگی سالم برگزار می گردد.

(این کارگاه ویژه اولیای گرامی دانش آموزان پایه اول ، دوم و سوم می باشد . کارگاه اولیای محترم دانش آموزان دوره دوم متعاقبا اعلام خواهد شد.)

*موضوعات :

1- ارائه برنامه سالیانه در تربیت بدنی

2-نقش خواب و تغذیه در سنین طلایی

*مدرس: کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی خانم غلام نیا

مکان : دبستان دخترانه نورفرهنگ

زمان : شنبه 4/8/98 از ساعت 12

ورزش صبحگاهی

چرا ورزش صبحگاهی باید در مدارس جدی گرفته شود؟

نرمش مداوم باعث انبساط خاطر و شادابی می‌شود، بیشتر افسردگی‌ها در کودکان در دوران ابتدایی و در نوجوانان در دوره راهنمایی و دبیرستان است. این افسردگی‌ها بیشتر زائده حوادث Accidents نامطلوب زندگی است که معمولاً نیاز به دارو و درمان ندارند و اگر عوامل ایجاد کننده آن برطرف شوند خود به خود درمان می‌شوند. تمرینات بدنی و ورزش یکی از راه های علاج و تسکین فشارهای روانی است.

از آن جا که فشارهای روانی می‌توانند باعث بروز خستگی شوند، تمرینات بدنی موجب بالارفتن قدرت عضلانی می‌شوند و خون بیشتری در آن ها جریان می‌یابد و از میزان خستگی و دردهای عضلانی ناشی از فشارهای روانی می‌کاهد، هم‌چنین تمرینات بدنی با افزایش سطح آندروفین خون موجب بالا رفتن نشاط و شادابی در افراد می‌شوند، بنابراین دانش آموزان قابلیت‌های بیشتری برای مبارزه با مشکلات روانی را پیدا می‌کنند. دانش آموزانی که اقدام به ورزش صبحگاهی منظم می‌کنند، هدفمند و امیدوار شده و تغییرات زیادی را دراهداف زندگی خود به وجود می‌آورند.

فواید ورزش صبحگاهی بر اساس تحقیقات انجام شده

کاهش افسردگی دانش آموزان

تقویت احساسات دانش آموزان

تقویت صداقت دانش آموزان

ایجاد آرامش در دانش آموزان

کاهش فشارهای روانی

ایجاد نشاط و شادابی

ایجاد روابط اجتماعی

پیشرفت درسی

علاقمندی به درس های دیگر

افزایش سرعت یادگیری

افزایش نکته سنجی دانش آموازن

برقراری ارتباط نزدیک‌تر بین معلم و دانش آموز

افزایش مهارت های درسی و غیردرسی

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه ورزش صبحگاهی بیشتر روی عوامل روحی و روانی تأثیر دارد. نتایجی که از این تحقیق به دست آمده ، بیانگر این واقعیت است که با سازمان‌دهی مناسب ورزش صبحگاهی در مدارس، می توان دانش آموزان را با روحیه‌ای مناسب سرکلاس فرستاد و آن‌ها را حتی برای لحظات بعد از کلاس، از نظر روحی و روانی تقویت کرد.

علاوه بر آن، ورزش صبحگاهی با حرکات نرمشی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر روز می تواند، کم هزینه‌ترین و مؤثرترین روش برای افزایش روحیه کارایی دانش آموزان در هر مقطع باشد. بنابراین می‌توان گفت که ورزش صبحگاهی تأثیر مثبتی بر عوامل روحی و روانی دارد و می‌تواند بر انگیزه ی تحصیلی دانش آموزان نیز اثر گذار باشد.

نکته‌ای در خصوص انتخاب آهنگ

آهنگی که برای ورزش صبحگاهی باید انتخاب شود، موزیکی شاد و باانرژی است. ورزش صبحگاهی مدارس با ضرب‌آهنگ زورخانه‌ای باعث می‌شود تا غرور ملی دانش‌آموزان شکوفا شود.

ویژگی‌های ورزش صبحگاهی مدارس

تناوب تمرینات حداقل ۵ روز در هفته

شدت تمرینات باید طوری باشد که بچه‌ها به نفس نفس بیفتند. منظور از نفس نفس به این معناست که تعداد ضربان قلب Heart شما حداقل به ۶۰ درصد بیشترین تعداد ضربان قلب را افزایش دهد.

مدت زمان اجرای تمرینات باید حداقل ۱۰ دقیقه باشد تا ورزش صبحگاهی برای بدن مفید واقع شود.

مدیریت پرتال همکلاسی

پورتال از امکانات پر مخاطب و پر طرفداریست که می تواند به عنوان یک شاخص و یا یک معرف برای تمامی شخصیت های حقیقی و حقوقی در فضای اینترنتی باشد و علاوه بر آن امکانات متنوع و فراوانی را برای کاربر فراهم می سازد. بنابراین این مهم از دید سامانه همکلاسی دور نمانده و این سامانه امکان ایجاد پورتالی با بالاترین امکانات را نه تنها برای مدرسه بلکه برای کادر آموزشی آن مدرسه نیز فراهم آورده.