فواید صبحانه خوردن در کودکان

صبحانه، بخشی مهمی از برنامه روزانه زندگی کودکان و نوجوانان است. پژوهش‌ها حاکی از آن است کودکانی که وعده صبحانه را جدی می گیرند سلامت روان بالاتر و وضعیت هوشی مطلوب‌تری دارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت، صبحانه و تاثیر آن بر کودکان و نوجوانان:

افزایش حافظه ( به ویژه حافظه کوتاه مدت)
خلاقیت
افزایش توان مقابله کودکان با چالش‌های زندگی روزانه
افزایش تمرکز و عملکرد بهتر کودکان در تکالیف درسی
عملکرد بهتر در خواندن، ریاضی و حل مساله
افزایش سرعت و دقت در بازیابی اطلاعات
توجه پیوسته و کاهش تحریک پذیری
کاهش مشکلات عاطفی و رفتاری
کاهش استرس و اضطراب
کاهش پرخاشگری
کنترل اشتها
وزن مناسب

محققان می گویند صبحانه سالم، نقش مهمی در جلوگیری از چاقی و ابتلا به دیابت ایفا می کند. خوردن یک صبحانه کامل و سالم مانع از افزایش ناگهانی قند خون می شود.در مطالعه انجام شده در دانشگاه سنت جرج لندن پژوهشگران دریافتند کودکانی که در بیشتر روزها و به طور منظم صبحانه نمی خورند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند.

این پژوهش بر روی 4116 نفر از کودکان دبستانی صورت گرفت، یافته ها نشان داد کودکانی که به طور منظم صبحانه نمی خورند و به این وعده غذایی چندان اهمیتی نمی دهند مقاومت بیشتری نسبت به انسولین نشان می دهند، همچنین کودکانی که در وعده صبحانه فیبر و غلات بیشتری مصرف می کنند در مقایسه با کودکانی که مواد غذایی دیگر نظیر بیسکویت، شکلات و ... را در این وعده مصرف می کنند مقاومت به انسولین کمتری دارند و نوسانات قند خونشان کمتر است.


ادامه مطلب...

اولین کارگاه تربیت بدنی

هفته تربیت بدنی گرامی باد

اولین کارگاه ورزش و تندرستی دبستان دخترانه نورفرهنگ در سال 99-98 به منظور ترویج فرهنگ زندگی سالم برگزار می گردد.

(این کارگاه ویژه اولیای گرامی دانش آموزان پایه اول ، دوم و سوم می باشد . کارگاه اولیای محترم دانش آموزان دوره دوم متعاقبا اعلام خواهد شد.)

*موضوعات :

1- ارائه برنامه سالیانه در تربیت بدنی

2-نقش خواب و تغذیه در سنین طلایی

*مدرس: کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی خانم غلام نیا

مکان : دبستان دخترانه نورفرهنگ

زمان : شنبه 4/8/98 از ساعت 12

ورزش صبحگاهی

چرا ورزش صبحگاهی باید در مدارس جدی گرفته شود؟

نرمش مداوم باعث انبساط خاطر و شادابی می‌شود، بیشتر افسردگی‌ها در کودکان در دوران ابتدایی و در نوجوانان در دوره راهنمایی و دبیرستان است. این افسردگی‌ها بیشتر زائده حوادث Accidents نامطلوب زندگی است که معمولاً نیاز به دارو و درمان ندارند و اگر عوامل ایجاد کننده آن برطرف شوند خود به خود درمان می‌شوند. تمرینات بدنی و ورزش یکی از راه های علاج و تسکین فشارهای روانی است.

از آن جا که فشارهای روانی می‌توانند باعث بروز خستگی شوند، تمرینات بدنی موجب بالارفتن قدرت عضلانی می‌شوند و خون بیشتری در آن ها جریان می‌یابد و از میزان خستگی و دردهای عضلانی ناشی از فشارهای روانی می‌کاهد، هم‌چنین تمرینات بدنی با افزایش سطح آندروفین خون موجب بالا رفتن نشاط و شادابی در افراد می‌شوند، بنابراین دانش آموزان قابلیت‌های بیشتری برای مبارزه با مشکلات روانی را پیدا می‌کنند. دانش آموزانی که اقدام به ورزش صبحگاهی منظم می‌کنند، هدفمند و امیدوار شده و تغییرات زیادی را دراهداف زندگی خود به وجود می‌آورند.

فواید ورزش صبحگاهی بر اساس تحقیقات انجام شده

کاهش افسردگی دانش آموزان

تقویت احساسات دانش آموزان

تقویت صداقت دانش آموزان

ایجاد آرامش در دانش آموزان

کاهش فشارهای روانی

ایجاد نشاط و شادابی

ایجاد روابط اجتماعی

پیشرفت درسی

علاقمندی به درس های دیگر

افزایش سرعت یادگیری

افزایش نکته سنجی دانش آموازن

برقراری ارتباط نزدیک‌تر بین معلم و دانش آموز

افزایش مهارت های درسی و غیردرسی

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه ورزش صبحگاهی بیشتر روی عوامل روحی و روانی تأثیر دارد. نتایجی که از این تحقیق به دست آمده ، بیانگر این واقعیت است که با سازمان‌دهی مناسب ورزش صبحگاهی در مدارس، می توان دانش آموزان را با روحیه‌ای مناسب سرکلاس فرستاد و آن‌ها را حتی برای لحظات بعد از کلاس، از نظر روحی و روانی تقویت کرد.

علاوه بر آن، ورزش صبحگاهی با حرکات نرمشی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر روز می تواند، کم هزینه‌ترین و مؤثرترین روش برای افزایش روحیه کارایی دانش آموزان در هر مقطع باشد. بنابراین می‌توان گفت که ورزش صبحگاهی تأثیر مثبتی بر عوامل روحی و روانی دارد و می‌تواند بر انگیزه ی تحصیلی دانش آموزان نیز اثر گذار باشد.

نکته‌ای در خصوص انتخاب آهنگ

آهنگی که برای ورزش صبحگاهی باید انتخاب شود، موزیکی شاد و باانرژی است. ورزش صبحگاهی مدارس با ضرب‌آهنگ زورخانه‌ای باعث می‌شود تا غرور ملی دانش‌آموزان شکوفا شود.

ویژگی‌های ورزش صبحگاهی مدارس

تناوب تمرینات حداقل ۵ روز در هفته

شدت تمرینات باید طوری باشد که بچه‌ها به نفس نفس بیفتند. منظور از نفس نفس به این معناست که تعداد ضربان قلب Heart شما حداقل به ۶۰ درصد بیشترین تعداد ضربان قلب را افزایش دهد.

مدت زمان اجرای تمرینات باید حداقل ۱۰ دقیقه باشد تا ورزش صبحگاهی برای بدن مفید واقع شود.

مدیریت پرتال همکلاسی

پورتال از امکانات پر مخاطب و پر طرفداریست که می تواند به عنوان یک شاخص و یا یک معرف برای تمامی شخصیت های حقیقی و حقوقی در فضای اینترنتی باشد و علاوه بر آن امکانات متنوع و فراوانی را برای کاربر فراهم می سازد. بنابراین این مهم از دید سامانه همکلاسی دور نمانده و این سامانه امکان ایجاد پورتالی با بالاترین امکانات را نه تنها برای مدرسه بلکه برای کادر آموزشی آن مدرسه نیز فراهم آورده.