دبستان غیردولتی دخترانه نور فرهنگ مجتمع غیردولتی نور فرهنگ | آموزش و پرورش منطقه 19 شهر تهران

آموزش آداب معاشرت به کودکان

آموزش آداب معاشرت به کودکانآموزش آداب معاشرت به کودکان,آموزش آداب معاشرت

فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل‌های آینده هستند. باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد.

والدین موظف هستند به فرزندان خود آداب معاشرت بیاموزند و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد دهند.

به فرزندان خود یاد دهید در زمان گفت‌‌و‌گو با دیگران و بزرگترهای خود از مسخره کردن اشتباهات آنها، خندیدن بی‌جا، گفته‌‌های غیراخلاقی و...بپرهیزند.

همچنین هنگام گفت‌‌و‌گو با بزرگترها و دوستان از کنجکاوی در جزئیات خصوصی زندگی آنها، خوش‌ شانسی یا بداقبالی آنها، داشته‌ها و نداشته‌های مالی آنها پرهیز کرده و حد و حدود خود را بدانند.

فرزندان ما باید یاد بگیرند که هرگز شوخی‌های بی‌جا و خارج از محدوده سنی خود مانند؛ اشاره به ناتوانی، مرگ از سر شادی و بی‌خیالی، میزان درآمد، نوع کار والدین و... نکنند.

حال اگر بخواهیم به چند نکته اساسی در زمینه آموزش آداب و معاشرت کودکان به صورت عباراتی کوتاه و ساده‌ عنوان کنیم، اینگونه باید بنویسیم:

- به کودکان خود مجموعه‌ای از کلمات مودبانه هم‌چون: لطفا، اگر ممکن است، بفرمایید، خواهش می‌کنم، متشکرم و... را یاد دهید.

آداب و معاشرت کودکان
- به کودکان یاد دهید وقتی به کسی معرفی می‌شوند، رفتارهای مودبانه‌ای همچون از جا برخاستن، سلام کردن، لبخند بر لب داشتن و دست دادن، تشکر کردن و... داشته باشند.

- کودکان باید یاد بگیرند که اگر کسی به آنها لطف کرد، باید سپاسگزاری کنند.

- حتما،مسوولیت‌های کوچک به فرزندان خود بدهید تا در آینده بتوانند مسئولیت‌پذیر شوند. مسئولیت‌هایی چون؛ آب دادن به گل‌ها، مرتب کردن اتاق خود، شستن جوراب‌های خود، نگهداری از خواهر یا برادر کوچک‌تر، کمک و مشارکت در تمیز کردن خانه، پختن غذاهای ساده، مرتب کردن لباس و ...

- فرزندان خود را راحت‌طلب بار نیاورید. همه کار‌های او را انجام و نیاز‌های او را برآورده نسازید.

- عبارت عذر خواهی را حتما به آنها آموزش دهید. اگر اشتباهی کردند یا باعث زحمت برای کسی شدند، از این عبارت، معذرت‌ خواهی استفاده کنن. این عبارت یک کلمه کلیدی و حلال مشکلات او در زندگی آینده است.

- شایسته است با فرزندان خود با ادبیات شایسته صحبت کرده و عفت کلام را رعایت کنید. همچنین این عفت کلام را به آنها به صورت مستقیم و غیر مستقیم آموزش دهید. آنها باید از بیان و شنیدن بعضی کلمات خجالت بکشند. در برخورد با نزدیکان، اقوام و دوستان، کودکان باید یاد بگیرند با احترام با اشخاص رفتار کرده و پاسخ مودبانه به آنها دهند. در عوض گفتن؛ آره، هان، هوم و... یاد دهید بگویند؛ بله، خیر، حتما، خواهش می‌کنم، متشکرم و...

- پاسخ یک کلمه‌ای، بیش از حد صریح است، بهتر است با اضافه کردن چند لغت به لطافت صحبت بیفزایم. این نکته ظریفی است که باید والدین به کودکان خود بیاموزند.

همچنین کودکان باید یاد بگیرند که مکث کردن ( نه طولانی )‌ در حین صحبت کردن خوب است، چرا که باعث فکر کردن قبل از شروع صحبت می‌شود. آنها نباید یکسره پرگویی کرده و بدون فکر صحبت کنند.

- فرزند‌ان خود را تشویق کنید ، واضح و شمرده صحبت کنند. آنها باید کلمات را درست ادا کنند و نباید بعضی از حروف را حذف کنند. کلمات باید واضح و مشخص و صحیح ادا شوند. چرا که زیر لب سخن گفتن، سریع و بدون فکر صحبت کردن فاقد گیرایی، هوش و ذکاوت بوده و او را زیر سوال می‌برد.

در این آموزش‌ها نکاتی ظریف‌تر از مو نهفته است که والدین محترم باید با درایت، سیاست، مشاوره با افراد حاذق، مطالعه و آگاهی به این امر مهم بپردازند. فرزندان ما سرمایه‌های آینده یک جامعه، یک کشور و سرپرستان نسل‌های آینده هستند. باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد.

فواید میوه خوردن در کودکان

در طول سال و با تغییر فصول میوه های متنوعی به بازار می‌آیند: توت فرنگی، گیلاس، هلو، زردآلو، آلو، طالبی و هندوانه برای فصل گرم، انگور، پرتقال، نارنگی، سیب، موز و کیوی برای روزهای سرد سال. همه‌ی این میوه های رنگارنگ باید در برنامه‌ی غذایی فرزندان ما گنجانده شوند. یعنی اینکه کودکان باید هر روز میوه را همانند سبزیجات در برنامه‌ی غذایی‌شان داشته باشند.

بهتر است کودک میوه را برای صبحانه و یا به عنوان میان وعده بخورد نه با وعده‌های ناهار و شام. این مواد غذایی مفید علاوه بر ویتامین، املاح معدنی و فیبر حاوی قند طبیعی به نام فروکتوز هستند که به طور مستقیم جذب بدن می‌شود. برای آشنایی با خواص میوه‌ها روی سلامت کودکان و همچنین نحوه‌ی تشویق آن‌ها برای مصرف این مواد غذایی مفید با ما همراه باشید.

 

نقش ویتامین‌های موجود در میوه‌ها

ویتامین‌ها نقش‌های مهمی در بدن همه‌ی ما و همچنین کودکان ایفا می‌کنند. به این ترتیب که ویتامین‌ها باعث جذب بهتر پروتئین‌ها، چربی‌ها و قندها شده، فعالیت و رشد سلول‌ها و ارگان‌های بدن را کنترل می‌کنند. بر خلاف مواد مغذی دیگر، ویتامین‌ها به غیر از ویتامین D، کالری به بدن تحمیل نمی‌کنند. بدن خود به تنهایی قادر نیست ویتامین‌های را تولید کند و باید از طریق مواد غذایی جذب کند. برای همین نقش تغذیه بسیار پررنگ‌تر می‌شود.

اگر فرزند شما یک تغذیه‌ی سالم و متنوع داشته باشید نیازهای روزانه‌ی خود را به راحتی دریافت می‌کند و دیگر لازم نیست شما به دنبال تهیه‌ی مکمل‌های غذایی باشید. توجه داشته باشید ویتامین C یکی از ویتامین‌های پر مصرف و مورد نیاز بدن می‌باشد. برای همین با میوه‌هایی مثل توت فرنگی، کیوی، نارنگی، پرتقال و غیره باک ویتامین C فرزندانتان را پر کنید.

 

فیبرهای موجود در میوه‌ها

میوه‌ها سرشار از فیبرها هستند و برای همین در برنامه‌ی غذایی کودکان جایگاه خاصی دارند. فیبرها موادی هستند که مانند ویتامین‌ها کالری رسان نبوده، جذب بدن نمی‌شوند و دفع مواد زاید از طریق روده‌ها را سرعت می‌بخشند. باید بدانید که دو نوع فیبر وجود دارد: فیبرهای حلّال یا محلول در آب و فیبرهای غیر حلّال یا نامحلول در آب.

با کودکتان به میوه فروشی بروید و اجازه دهید او میوه های مورد علاقه‌اش را انتخاب کند. در این صورت خواهید دید همان جا می‌خواهند میوه های انتخابی خود را بچشند

فیبرهای گروه اول محلول‌های چسبناکی درست می‌کنند که جذب قندها و چربی‌ها را کاهش می‌دهد. گروه دوم فیبرهایی هستند که میزان و حجم مدفوع را بیشتر کرده و دفع آن را سرعت می‌بخشند. بیشتر میوه‌ها و سبزیجات حاوی هر دو گروه فیبرها هستند. مواد غذایی دیگر از قبیل بلغور جو دو سر، غلات کامل، کنگر فرنگی و لوبیا قرمز منابع سرشار از فیبرها محسوب می‌شوند. از بین میوه آجیل‌ها و آلو خشک منبع مهم فیبرها هستند.

 

املاح معدنی موجود در میوه‌ها

میوه‌ها این نعمت‌های خوشمزه‌ی الهی همچنین حاوی املاح معدنی هستند. این مواد نیز همانند ویتامین‌ها برای عملکرد خوب بدن و رشد سلول‌های کودکان لازم و ضروری‌اند.

کلسیم، فلور و فسفر وظیفه‌ی ساخت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌های کودک شما را بر عهده دارند.

آهن وظیفه‌ی ساخت گلبول‌های قرمز خون و حمل اکسیژنِ سلول‌های فرشته های کوچولو را بر عهده دارد.

سدیم، پتاسیم و کلر برای حفظ تعادل املاح و مایعات موجود در بدن ضروری‌اند.

ید، منیزیم، و مس در فرآیند متابولیسم کودکان دخیل هستند.

بدون شک نیاز کودکان به این املاح معدنی بسیار بالا نیست اما این مواد باید روزانه به اندازه ای که از طریق ادرار، مدفوع و تعریق خارج می‌شوند از طریق تغذیه وارد بدن کودکان شوند.

داشتن یک تغذیه‌ی سالم و متنوع کافی است تا کودک دلبند شما املاح معدنی مورد نیاز خود را به راحتی دریافت کند.

تزئین میوه

با کودکانی که میوه نمی‌خورند چه باید کرد؟

متأسفانه اکثر کودکان علاقه‌ی چندانی به خوردن میوه نشان نمی‌دهند و تمایل بیشتری به هله‌هوله‌هادارند. اما بدن این فرشته های کوچولو به ویتامین‌ها، فیبرها و املاح موجود در میوه‌ها نیاز دارد. در اینجاست که نقش شما پررنگ‌تر می‌شود. یعنی لازم است که با ترفندهای مختلف زرنگی کنید و میوه را در برنامه‌ی غذایی کودکتان بگنجانید.

* میوه را پوست بگیرید، مربع مربع خرد کنید و در اختیار کودکان قرار دهید. یک خلال دندان یا چنگال کوچک (بسته به سن و سال کودک) به او بدهید تا خودش بخورد.

* میوه های رنگارنگی مثل توت فرنگی، آلو، زردآلو (بدون هسته) و غیره را در یک لیوان خوشگل یا پیاله‌ی دوست داشتنی بریزید و در اختیارش قرار دهید.

* کمپوت درست کنید. میوه‌های خیلی رسیده را دور نریزید و سریع کمپوتشان کنید. بچه‌ها کمپوت را دوست دارند، شاید به خاطر قوطی آن! از سیب یا میوه های دیگر کمپوت درست کنید و در قوطی مخصوص کمپوت بریزید و به او بدهید. در تهیه‌ی کمپوت از کمی شکر، وانیل و یا عسل استفاده کنید. مطمئن باشید خواهند خورد. کودکانتان را در تهیه‌ی کمپوت یا دسرهای میوه‌ای سهیم کنید. این یک روش فوق‌العاده برای ترغیب آن‌ها به مصرف میوه است.

* با کودکتان به میوه فروشی بروید و اجازه دهید او میوه های مورد علاقه‌اش را انتخاب کند. در این صورت خواهید دید همان جا می‌خواهند میوه های انتخابی خود را بچشند. حواستان باشد میوه‌ی نشسته دستشان ندهید.

* اگر باغ یا باغچه‌ای دارید و یا به هر طریقی می‌توانید میوه را از درخت بچینید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید. اجازه بدهید فرزندتان با دست‌های کوچک خود زردآلو، گیلاس، تمشک، توت و غیره را از درخت بچیند. بلافاصله میوه را بشویید و بگذارید بچشد. این بهترین روش برای میوه خور کردن فرزندتان است.

 * بچه‌ها در بیرون از منزل میوه بیشتر می‌خورند. عصرها اگر وقت دارید دست کودک دلبندتان را بگیرید و پارک نزدیک خانه‌تان سری بزنید. مقداری میوه با خود ببرید و زمان‌هایی که از بازی فارغ می‌شود به او بدهید تا بخورد.

* ابتکار عمل به خرج بدهید. میوه‌ها را خرد کنید و روی بشقاب به شکل عروسک و اشکال مختلف در بیاورید. یا میوه را در سیخ‌های کوچک یا خلال دندان فرو کنید و به دستشان بدهید تا بخورند.

* دسرهای میوه‌ای درست کنید. اگر داخل ظرف برایش بستی می‌کشید حتماً آن‌را با میوه‌ها ریز رنگارنگ تزیین کنید و تاکید کنید میوه‌ها را بخورد.

ادامه مطلب...

فواید یادگیری زبان دوم

فواید یادگیری زبان دوم

در دنیای جهانی‌شده‌ و بهم مرتبط امروزی، دانستن زبان‌های مختلف و استقبال از فرهنگ‌های دیگر عملا ضروری است. ما با مردم مختلفی از اطراف جهان در ارتباطیم، با آنها تجارت می‌کنیم، رابطه برقرار کرده و فرهنگ آنها را تجربه می‌کنیم تا دانش‌مان را گسترش دهیم. تمام اینها دلایل خوبی برای یادگیری زبان‌های دیگر است.


افراد چندزبانه برتری‌های ویژه‌ای نسبت به افراد تک‌زبانه دارند. این برتری و مزایا شما را ملزم می‌کند تصمیم بگیرید اسپانیایی، چینی، پرتغالی یا هر زبان دیگری که دوست دارید یا برایتان مفید است را بیاموزید.

۱۱ مزیت یادگیری زبان جدید

۱- کارمند، دانشجو یا کارآفرین بهتری خواهید بود.
افرادی که زبان دوم یاد می‌گیرند در چندوظیفگی، تمرکز و انتقال بین فعالیت‌های مختلف بهتر عمل می‌کنند. زمانیکه یک زبان جدید می‌آموزید، مغزتان توانایی تغییر از یک زبان به زبان دیگر، ربط دادن معنی لغات جدید به زبان مادری، استفاده‌ی صحیح اصطلاحات و صرف درست افعال و بسیاری از مهارت‌های دیگر را توسعه می‌دهد. این مهارت‌ها به مغز کمک می‌کنند تا چندوظیفگی را آسان‌تر انجام داده و به منظور تمرکز در فعالیت در حال انجام، اطلاعات مرتبط را گلچین کند.

۲- مغزتان سالم‌تر‌ خواهد بود.
یادگیری زبان جدید احتمال بیماری‌های عصبی همچون آلزایمر و زوال عقل در سنین پایین را کاهش می‌دهد. مطالعات اخیر نشان دادند افرادی که به بیش از یک زبان مسلط هستند در مقایسه با تک زبانه‌ها که در ۷۱ سالگی علائم این بیماری‌ها را نشان دادند، در سنین بالای ۷۵ سال به آنها مبتلا می‌شوند.

۳- مهارت خواندن را در شما تقویت می‌کند.
هنگامیکه یک زبان جدید می‌آموزید، مغزتان ارتباطات جدید برقرار می‌کند و همانطور که یاد می‌گیرد با استفاده از لغات‌، معانی و قواعد جدید ایده‌های نو را بیان کند، به تقویت مهارت‌های خواندن کمک بسزایی می‌نماید.

۴- زبان اصلی‌تان را بهبود می‌دهد.
یادگیری زبانی متفاوت درک بهتری از زبان اصلی‌تان را برای شما ارائه‌ می‌دهد، چرا که مغز یاد می‌گیرد ساختار معنایی کاملا جدیدی را با نحو و ساختارهای معنایی مخصوص آن زبان شناسایی کند. همچنین با تمرین معنا و قواعد زبان جدید، مغز را وادار به فعالیت می‌نماید.

تمام این‌ها در کنار هم به شما کمک می‌کند زبان مادری خود را به گونه‌ای جدید تحلیل کنید چرا که قبلا تمام ساختارها و معانی را خود به خود می‌آموختید. بنابراین، با علاقه‌ی بیشتری نسبت به قبل در زبان خود کاوش خواهید کرد.

۵- کمک می‌کند اطلاعات را به خاطر بسپارید.
یادگیری زبان جدید به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند چرا که مغز ساختار زبان جدید را آموخته و لغات و قواعد جدید را حفظ می‌کند. توانایی مرتبط و حفظ کردن اطلاعات، به خاطر سپردن لغات جدید، اسامی، شماره تلفن، مراحل یک فرایند، فهرست‌ها، فعالیت‌های روزانه و دیگر اطلاعات مهم را ساده‌تر می‌کند.

۶- مهارت حل مشکلات را تقویت می‌کند.
زمانیکه افراد چندزبانه یاد می‌گیرند لغات درست و مناسب‌ترین ساختار جمله یا صرف فعل را انتخاب کنند، در جنبه‌های دیگر فرایندهای شناختی خود هوشیارتر می‌شوند. توانایی تشخیص اینکه چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیست، آنها را حساس‌تر کرده و در حل مشکلات بهبود می‌بخشد و مهارت‌های مذاکره را نیز تقویت می‌نماید.

۷- موجب می‌شود تصمیمات دقیق‌تر و سریع‌تری بگیرید.
هنگام انتخاب بین چند کلمه که به نظر مناسب هستند اما تفاوت‌های معنایی اندکی دارند و یا دیگر پیچیدگی‌های زبان خارجی، مغز مهارت‌های تصمیم‌گیری را بهتر توسعه می‌دهد. نه تنها فرایند تصمیم‌گیری سریع‌تر شده، بلکه محتاطانه و منطقی‌تر نیز خواهد شد.

۸- نمرات بهتری کسب خواهید کرد.
افرادی که زبان خارجی یاد می‌گیرند IQ بالاتری دارند، خلاق‌ترند، نوآوری و انعطاف ذهنی بیشتری نسبت به تک زبانه‌ها دارند. مطالعات نشان داده است که یادگیری زبان جدید بیشتر یک فعالیت شناختی حل مسئله است تا یک فعالیت زبانی. این افراد همچنین در امتحانات ریاضی نمرات بالاتری می‌گیرند، درک مطلب بهتری داشته و دایره لغت وسیعی دارند.

۹- دنیای اطراف خود را بیشتر می‌شناسید.
یادگیری زبان جدید به شما کمک می‌کند درک بهتری از فرهنگ‌ها و سنن کشورهای مختلف داشته باشید. بعنوان یک فرد چندزبانه قادر خواهید بود دنیا را از جنبه‌های مختلف ببینید. همزمان، می‌توانید درک بهتری از فرهنگ خود نیز داشته باشید.

۱۰- مسافرت آسان‌تر خواهد بود.
زمانیکه به کشوری سفر می‌کنید و زبان آن را می‌دانید، فرصت آشنایی با افراد زیادی را پیدا می‌کنید و از طریق بازدید مکان‌های جالب و دیدنی همچون موزه، پارک ملی، مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی، تجارب عمیق‌تر و معنی‌دارتری کسب خواهید کرد.

۱۱- اعتماد به نفستان افزایش می یابد.
مهم نیست که یادگیری زبان جدید چقدر آسان یا سخت است، چرا که به انسان حس دستیابی به موفقیت می‌دهد. نسبت به خود احساس رضایت خواهید داشت و اعتماد به نفستان افزایش خواهد یافت و دیگر برای گفتگو به زبان جدید احساس خودداری یا خجالت نمی‌کنید. بعلاوه، افرادی که به زبان دیگر صحبت می‌کنند، در دید دیگران جالب‌تر و جذابترند.

 

اهمیت محاسبات ذهنی و ریاضی چرتکه در رشد و نبوغ مغزی کودکان

چرتکه قدیمی ترین کامپیوتر جهان با قدمتی بیش از 2000 سال است. هم اکنون نیز به عنوان یک ابزار ریاضی مهم در عصر دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد و نیز به صورت گسترده ای برای یادگیری موثر ریاضی و رشد ذهنی کودکان شناخته شده است.

اهمیت محاسبات ذهنی ریاضی چرتکه در رشد و نبوع مغزی کودکان

لکومس(محاسبات ذهنی و ریاضی چرتکه ای) یک روش ریاضی بر اساس اصول محاسبه چرتکه ژاپنی است.
در این روش آموزشی، بعد از مدتی کار کردن با چرتکه، یک تصویر مجازی از چرتکه در ذهن شکل می گیرد. در واقع می توان گفت کودکان و دانش آموزان می توانند برای انجام محاسبات ریاضی از چرتکه مجازی ساخته شده در ذهن خودشان کمک گرفته و به سرعت اعمال محاسباتی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را به صورت ذهنی و با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

محاسبات ذهنی و ریاضی چرتکه

چرا یادگیری چرتکه برای کودکان اهمیت دارد؟
کشف شده که هوش انسان را تا حد زیادی محیط خارجی تعیین می کند نه عوامل ژنتیکی!

هرانسانی با یک مغز نابالغ متولد می شود و دوران کودکی دراز مدتی را صرف رشد مغز می کند.
در سن 10 سالگی مغز به 99 درصد رشد نهایی خود رسیده است. می توان نتیجه گرفت دوران کودکی نقش تعیین کننده و مهمی در رشد مغزی افراد دارد و بعد از این دوره شانس بلوغ و رشد مغزی بسیار کم خواهد بود!

بر طبق گفته گاردنر:"هوش،عبارت است از توانایی بشر در حل مشکلات و یا ساختن چیزی که آن مشکل را حل کند می باشد. تمرین با چرتکه به صورت تمرین تصور ذهنی باعث افزایش قدرت حافظه و شکل گیری مناسب ذهن برای کودکان می گردد. تمرین سرعت باعث واکنش بهتر در کودکان می گردد.

علاوه بر این در آموزش با توجه به تمرین شنیداری، کودکان را تشویق می کند که به هنگام مطالعه تمام توجه خود را معطوف کنند.
کار با چرتکه نیازمند هماهنگی عصب اصلی اعضای بدن مانند چشم، گوش و انگشتان می باشد. تمرین ثابت و مداوم با استفاده از چرتکه باعث تحریک مغز و افزایش قدرت پاسخگویی و فکری می شود.

فواید چرتکه:

1-بهبود درک مفاهیم ریاضی
2-مهارت های محاسباتی را بهتر و سریع تر می کند
3-افزایش توانایی حل مسائل
4-توجه بیشتر به دستورالعمل ها
5-افزایش اشتیاق گوش دادن
6-بهبود حافظه
7-بهبود واکنش مغزی
8-افزایش قدرت مهارت های ذهنی
9-افزایش اطمینان و اعتماد به نفس
10-افزایش استقامت در مقامل استرس و فشار

روش آموزش محاسبات ذهنی توسط چرتکه

در این نوع آموزش به جای استفاده از یک دست برای جابجائی مهره‌ها در چرتکه استفاده از دو دست برای به حرکت در آوردن مهره‌ها برای محاسبه ریاضی است

روش آموزش محاسبات ذهنی توسط چرتکه

در این نوع آموزش به جای استفاده از یک دست برای جابجائی مهره ها در چرتکه استفاده از دو دست برای به حرکت در آوردن مهره ها برای محاسبه ریاضی است.

با استفاده از اصول آموزشی چرتکه ژاپنی سوروبان در کنار محاسبات ذهنی و با استفاده از تکنیک های پیشرفته و چند رسانه ای مبتنی بر یادگیری برای کودکان ، آن‌ها به سرعت ، توانائی یادگیری این روش و در نتیجه محاسبات ریاضی را بصورت کاملا حرفه ای و سریع و دقیق بر روی چرتکه و ذهن خود انجام دهند.

در این روش کودکان بعد از یادگیری و آشنائی مراحل اولیه کار با چرتکه بعد از مدتی با تصور چرتکه بصورت مجازی و ذهنی قادر خواهند بود مسائل ریاضی را به‌ صورت تصوری و در ذهن خود انجام دهند.

بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی که تنها استفاده از نیم‌کره چپ مغز بکار گیری می‌شد ، تصور چرتکه توسط کودکان باعث بکار افتادن نیم‌کره راست مغز به‌ واسطه تصور چرتکه خواهد شد که در عین حال با استفاده از منطق نیم‌کره چپ و جابجائی مهره چرتکه ها بصورت مجازی و با استفاده از نیم‌کره راست و ترکیب این دو باعث توسعه و افزایش عملکرد نیمکره های راست و چپ مغز خواهد شد.

گذشته از این آموزش تصویری چرتکه با استفاده از تکنیک های زیر به دانش آموزان کمک می کند تا سریع‌تر به این روش مسلط شوند.

 

آموزش چرتکه توسط هر دو دست باعث می شود که پیام های دست چپ و راست به مغز منجربه توسعه همه جانبه و کل مغز گردد.

ورزش اعصاب با استفاده از تمرکز و تخیل دانش آموزان صورت می گیرد.(تصور چرتکه)

آموزش سرعت آموزش سریع پاسخ دادن به دانش آموزان در هنگام سوالات و تحریک در برابر برخورد با اعداد و ارقام.

آموزش پاسخ به دانش آموزان کمک می شود تا بتوانند خوب پاسخ بدهند ، نتیجه بگیرند و قضاوت کنند.

آموزش گوش دادن و محاسبه کردن (تکنیک شنیداری)

به دانش آموزان کمک می شود تا با تمرکز حافظه خود را قوی کنند تا به هنگام گوش دادن بتوانند سریع پاسخ بدهند .

آموزش دیدن و محاسبه کردن (تکنیک دیداری)

به دانش آموزان کمک می شود تا با تمرکز در دیدن اعداد و ارقام به هنگام دیدن مسائل بتوانند جواب مسائل را بدهند .

روش آموزش

در این دوره آموزشی کودکان بااستفاده از چرتکه در قالب کلاس و تمرینات در خانه می‌توانند اعمال جمع و تفریق و ضرب و تقسیم را در سه مرحله انجام دهند .

در ابتدای دوره توسط چرتکه محاسبات انجام می‌شود . در مرحله بعد محاسبات بدون چرتکه و با استفاده از چرتکه تصوری ( تصویر سازی از چرتکه ) انجام می‌شود . در مرحله آخر بر اثر تمرین زیاد محاسبات بصورت ذهنی انجام می‌شود.

این دوره توسط ۳ تکنیک اصلی آموزش داده می شود:

تکنیک شنیداری
تکنیک دیداری
تکنیک تصویر سازی

ادامه مطلب...

نقش خانواده در تعلیم و تربیت کودکان دبستانی

نقش خانواده در تعلیم و تربیت کودکان دبستانی

خانواده در تعلیم و تربیت کودکان نقش مهمی را ایفا می کند. یکی از نکات بسیار مهم در خانواده ، ارتباط است ، یعنی والدین باید به روش های صحیح برقراری ارتباط با کودکان ، آگاهی داشته باشند .

 

ادامه مطلب...